Rota

GEZİLECEK YERLER

Rezervasyon+(90) 506 926 16 80

Unesco Dünya Mirası Listesinde Bulunan İznik'in Tarihi

İznik'te ilk yerleşimin MÖ 2500 yıllarına uzandığı sanılmaktadır. MÖ 7. yüzyıl öncesinde burada kurulan yerleşime 'Helikare' denmekteydi. Makedonya İmparatoru III. Aleksandros'un generali I. Antigonos Monoftalmos tarafından MÖ 316 yılında kent Antigoneia adını almıştır.

Makedonya İmparatoru III.Aleksandros un ölümünden sonra hakimiyeti eline geçiren General Lisimahos, şehre kendi eşinin adı olan Nikea adını vermiştir. MÖ 293'te Bitinya Krallığı'nın başkenti olan Nikea daha sonra Roma'nın önemli bir yerleşimi olarak varlığını sürdürür.

Şehrin Yunan mitlerinde adını alması şöyle anlatılır: Dionisos, Nicea adında Askania gölünde yaşayan bir periye âşık olur, periyi baştan çıkarıp dünyaya çocuk getirir. Dionysos Nicea'ya ithafen Askania gölünün yanına bir şehir kurup oraya çok bereketli üzüm bağları verir

325 yılı yazı başında Hristiyanlık için çok önemli olan Birinci İznik Konsili, İznik'te toplanmıştır. İmparator I. Konstantin'in de katıldığı toplantıda Hristiyanlıkla ilgili yortu günleri ve Nikea Kanunları adı ile bilinen 20 maddelik metin bu Konsilden sonra kabul edilmiştir.

787 yılında İznik Ayasofya'sında VII. Konsül toplandı. Ayrıca IV. Haçlı Seferi sonucunda Bizans İmparatorluğu İstanbul'u kaybedince İznik'te Bizans Hanedan üyeleri tarafından İznik İmparatorluğu kurulmuş ve bu imparatorluk daha sonra İstanbul'u fethederek Bizans İmparatorluğu'nu yeniden kurmuştur.

1075 ile 1086 yılları arasında Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmıştır.

1328-1331 yılları arasında gerçekleştirilen kuşatma sonrasında Osmanlı Devleti tarafından ele geçirildi. Osmanlı idaresinde İznik, sanat, ticaret ve kültür merkezi oldu. İznik Medresesi'nde birçok ünlü ders verdi. İznik, 14., 15. ve 16. Yüzyıllarda tam bir sanat merkezi olmuş, dünyaca ünlü çini ve seramikler burada üretilmiştir.

Havayı kirletecek ağır sanayii tesisleri bulunmayan İznik ovası çok münbit topraklara sahiptir. İklimin de müsait olması nedeniyle zeytin, üzüm, şeftali, kiraz, erik, armut, elma, ceviz, domates, taze fasulye, brokoli, Brüksel lahanası bol miktarda üretilmektedir.

Tarımsal üretim de ahalinin % 70 ine yakını Zeytin cilikle uğraşmaktadır. Zeytin kadar önemli olan diğer meyve Müşküle Üzümü dür.

2014 yılında Bursa ili Unesco tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesine dahil edilmesinden sonra asırlardır birçok medeniyete başkentlik yapmış İznik şehrinin önemi ve tarihi dokusu daha ön plana çıkmaya başlamıştır. 27 Kasım 2021 tarihinde İtalya'da düzenlenen toplantı sonucunda İznik'in Uluslararası Sakin Şehirler Ağı olan Cittaslow üyeliği ilan edilmiştir.

Böylece sakin ve yemyeşil ormanları, masmavi gölü, tertemiz havası ile adeta doğal yaşam için ihtiyaç duyulan önemli bir konuma erişmiştir.

İznik, her açıdan turizm bölgesi olup tarihi, doğası ve göl manzarasıyla, son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İznik Aydınlar mahallesi 2021 yılında belediye meclisi kararıyla turizm alanı ilan edilmiş olup göl civarı konaklama tesisleri, bungalov evler ve turizm amaçlı ticari alanlar bu bölgede yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bu kadar önemli ve güzel değerlerin bir araya topandığı İZNİK şehrinde yemyeşil çam ağaçlarıyla çevrili CANDARLI ÇİFTLİĞİ sakin bir yaşam için her türlü doğallığı sizlere sunmak üzere yola çıkmıştır.